Boys HS Invitational Event Pictures

   

 BOYS' HIGH SCHOOL INVITATIONAL  

  APRIL 13, 2019

 

CONGRATULATIONS
MILTON-UNION HIGH SCHOOL
CHAMPIONS!!!!!!





Tippecanoe High School takes 2nd Place

Northwestern High School 3rd place

Thank you to everyone who participated in our Boys' High School Invitational!!!!!  CONGRATULATIONS to all of our winners!!!



SCHROEDER TENNIS CENTER BOYS' HIGH SCHOOL INVITATIONAL APRIL 13, 2019
  1st Singles 2nd Singles 3rd Singles 1st Doubles 2nd Doubles Total Points
Celina 2 2 3 3 2 12
Kenton Ridge 7 3 5 5 3 23
Lehman 5 4 4 2 5 20
Milton-Union 8 8 8 7 6 37
Northwestern 6 5 2 8 7 28
Piqua 1 1 1 1 1 5
St. Mary's  3 7 6 4 4 24
Tippecanoe 4 6 7 6 8 31

FIRST SINGLES

Nathan Brumbaugh (Milton) defeated Aaron Davis (Piqua) 8-1

Reilly Smith (Northwestern) defeated Howie Spencer (St. Marys) 8-6

Danny Lins (Lehman) defeated Holden Cubberly (Celina) 8-1

Kellen Kronour (Kenton Ridge) defeated Colin Achterberg (Tipp) 8-5

SEMI FINALS

Milton defeated Northwestern 8-1

Kenton Ridge defeated Lehman 8-5

FINALS

Milton defeated Kenton Ridge 8-0

3rd PLACE

Northwestern defeated Lehman 8-0

BACK DRAW

St. Mary’s defeated Piqua 8-4

Tipp defeated Celina 8-0

5TH PLACE

Tipp defeated St. Mary’s 8-3

7th PLACE

Celina defeated Piqua default

 

 SECOND SINGLES

Chris Nichols (Tipp) defeated Sam Gilardi (Lehman) 8-1

Andy Vogel (St. Mary’s) defeated Gabe Dean (Piqua) 8-1

Corbin Fuschino (Northwestern) defeated Arnie Scarberry (Kenton Ridge) 8-1

Nick Brumbaugh (Milton) defeated R.J. Veit (Celina) 8-0

SEMI FINALS

St. Mary’s defeated Tipp 8-5

Milton defeated Northwestern 8-2

FINALS

Milton defeated St. Mary’s 8-3

3rd PLACE

Tipp defeated Northwestern 8-5

BACK DRAW

Lehman defeated Piqua 8-1

Kenton Ridge defeated Celina 8-0

5th PLACE

Lehman defeated Kenton Ridge 8-1

7th PLACE

Celina defeated Piqua default

 

 

THIRD SINGLES

Peyton Brown (Milton) defeated Justin Bruggerman (Celina) 8-0

Tristan Slagle (Kenton Ridge) defeated Alex Kauffmann (Piqua) default

Mason King (St. Mary’s) defeated Elijah Jock (Lehman) 8-3

Blake Moran (Tipp) defeated Brady Huber (Northwestern) 8-4

SEMI FINALS

Milton defeated Kenton Ridge 8-0

Tipp defeated St. Mary’s 8-3

FINALS

Milton defeated Tipp 8-2

3rd PLACE

St. Mary’s defeated Kenton Ridge 8-1

BACK DRAW

Celina defeated Piqua default

Lehman defeated Northwestern 9-7

5th PLACE

Lehman defeated Celina 8-0

7th PLACE

Northwestern defeated Piqua default

 

 

FIRST DOUBLES

Luke Macy/Nathan Wildofsky (Northwestern) defeated Zach Haines/Ramsey Cox (Celina) 8-1

Kolton Tyson/Keaton Campbell (Kenton Ridge) defeated Cael Barn/Jackson Elliot (Piqua) 8-1

Jake Swafford/Luke Barnes (Milton) defeated David Keller/Evan Tennant (St. Mary’s) 8-2

David Shininger/Levi Berning (Tipp) defeated Elias Bezy/Max Schmeising (Lehman) 8-3

SEMI FINALS

Northwestern defeated Kenton Ridge 8-2

Milton defeated Tipp 8-6

FINALS

Northwestern defeated Milton 8-2

3rd PLACE

Tipp defeated Kenton Ridge 8-3

BACK DRAW

Celina defeated Piqua 8-4

St. Mary’s defeated Lehman 8-5

5th PLACE

St. Mary’s defeated Celina 8-4

7th PLACE

Lehman defeated Piqua 8-2

 

 

SECOND DOUBLES

Jack Thompson/Luke Blake (Tipp) defeated Nick Forlous/Isaac Garrett (Celina) 8-2

Sean Toner/Cole Kramer (Lehman) defeated Ben Yirak/Brecken Leffel (Kenton Ridge) 8-2

Caleb Wintrow/Will Morris (Milton) defeated Noah Ruley/Ethan Hammer (Piqua) 8-2

Camron Smyzcek/Chris Hart (Northwestern) defeated Mat Kawalec/Justin Grannan (St. Mary’s) 8-3

SEMI FINALS

Tipp defeated Lehman 8-3

Northwestern defeated Milton 8-2

FINALS

Tipp defeated Northwestern 8-3

3rd PLACE

Milton defeated Lehman 8-5

BACK DRAW

Kenton Ridge defeated Celina 8-2

St. Mary’s defeated Piqua 8-0

5th PLACE

St. Mary’s defeated Kenton Ridge 8-2

7th PLACE

Celina defeated Piqua 8-2

 

  

Powered by flickr embed.

Powered by flickr embed.